Eesti English Suomi
 Uudised (0)Uudiste arhiiv
Uudised puuduvad

carbon JET 9 RDO võidusõiduratas fully 
JET9 RDO - full suspension 29" 
võidusõiduratas


fatbike terasraam

ROS 9 Plus- fatbike terasraam 29":
1. singlespeed või 1x
2. 29" x 3.0 
Kõige nostalgilisem Niner- terasraamiga SIR 9 (Steel Is Real)

NINER RLT 9:

RLT 9 krossiratas ja kõvakahvel

WFO 9:
WFO 9

5 vihjet sobivate rattakingade valikuks

E-POOD > Nõuanded >5 vihjet sobivate rattakingade valikuks
Aegajalt seisavad ratturid silmitsi vajadusega osta uued rattakingad ja alati ei ole nad kindlad selles, milline mudel on kõige sobivam just nende jalale.

Michael Fuhrmeister & Daniel Schade bike fitting frimast  gebioMized annavad mõned omapoolsed nõuanded, mis põhinevad biomehaanika aspektidel.  Nendel soovitustel ei ole turunduslikku eesmärki,  ei nimetata kindlaid tootjaid.

5 nõuannet!

  1. Pikkus ja laius on otsustava tähtsusega
Ainult Sinu enda jalad on määrav kriteerium, kui valid endale uusi kingi. Mitte ainult naised pole need, kes tahavad pigistada oma jala number väiksemasse kinga puhtalt selle pärast, et need kingad näevad nii nunnud välja.  Kinga valikul on olulised 2 mõõtu- jala pikkus ning jalalaba eesosa laius (metatarsaalluude distaalsem ots). Kogemus ütleb, et enamus inimesi arvestab küll oma jalalaba pikkusega, aga laiust ei võeta arvesse.  Kui jalalaba laius on näiteks 10cm, aga kinga mudelil on sisetalla laius  9cm, siis ei ole üllatav, et jalg kingas on kokkusurutud ja avalduvad mitmesugused probleemid.

gebioMized nõuanne: Mõõda oma jalad ära enne poodlemisele asumist!

Joonista oma mõlema jalalaba jälg paberile. Mõõda ära jalalaba pikkus, pea silmas, et suur varvas, ei pruugi olla alati kõige pikem varvastest. Mõõda ära jalalaba laius jalalaba eesosas, kõige laiem punktide vahe, joon tuleb veidi diagonaalis.  Võta kindlasti need kaks mõõtu ja jalajäljed kaasa, kui lähed poodi kingi valima. Kui leiad meeldiva kinga, võta välja kinga sisetald ja mõõda ära selle pikkus ning laius. Sinu mõõdud on aluseks absoluutselt kõige minimaalsematele mõõtudele, mis peavad kinga sisetallal olema. Kuni 5mm rohkem on aktsepteeritav. Vastupidiselt jooksukingale ei ole rattakingas vaja ekstra varbaruumi nii palju, sest jalg on fikseeritud pedaali külge kindlasse asendisse.
 

  1. Arvesta, milline osa päevast on parasjagu käsil (hommik, pealelõuna, õhtu)
Päeva jooksul soodustavad pinged jalgade turseid ja mõõtmete kasvu nii pikkuses kui laiuses.  Seda mõjutavad erinevad tegurid- mis tüüpi pingega on tegu, kaua see kestab, milline on temperatuur ümbritsevas keskkonnas jne. Eeltoodud põhjustel ei soovitata kingi valida ja osta hommikuti või peale tavapärasest erinevat pinget/stressi päevas, näiteks peale pikka jooksutrenni või päeva jalgadel viibimist.  Pealelõuna on kingade valimiseks ja proovimiseks parim aeg. Kui valid kingi mõne spetsiaalse võistluse või spordiala jaoks, mis eeldabki ekstreemseid tingimusi, siis seda võiks ka kingade valiku eel arvestada.  Üldiselt peaks proovima enne kingi valima minemist saavutada samad tingimused, milles neid kingi hiljem kasutama hakatakse.
  1. Optimeeri kingade sobivust oma jalgadele sisetaldade abil
Sisetallad on kaval abivahend, mille abil sobitada inimese individuaalne tald just talle omaste võlvidega ühtlaselt lameda kinga tallaga.  Sisetallad parandavad ratturi surve avaldust ja jõuülekannet pedaalile ja seeläbi kogu rattale sama hästi kui kingade polsterdus. NB! Enamusel hetkel saadaolevatel standardsetel sisetaldadel puudub biomehaaniline  funktsioon ning nad tegelikult ei vääri nime „sisetald“. Kuigi nii mõnedki firmad juba proovivad teha esimesi samme suunas, et valida sisetallad vastavalt ratturite jalatüübile, ei jõua nad veel ligilähedale individuaalsetele sisetaldadele.  Individuaalne sisetald on loodud selliselt, et ta kohanduks tingimustele, kuidas asetseb jalg rattakingas, võttes arvesse jala kuju ja individuaalseid vajadusi ( jala asend, vajunud võlvid jne ).
Kuna jala asend rattasõidul rattakingas erineb drastiliselt jala asendist jooksmisel jooksukingas, siis individuaalsed sisetallad, mida kasutad jooksmisel, ei ole sobilikud sisetaldadeks Sinu rattakingades!  
 

  1. Kanna istuvus kingas
Lisaks eelpoolöeldule on tähtis kriteerium rattakinga valikul see, kuidas kapseldab rattaking Sinu kanna kingas. Liiga lai kinga kannaosa põhjustab jala liikumist kingas pedaali tõmbe ajal, mis omakorda kahandab ülekandele suunatud jõudu ja tekitab ebakindlat tunnet.
Tähelepanelik tuleks olla ka siis, kui kannaosa on liiga kitsas. Sellisel juhul on küll jalg ilusasti lukustatud ja jalga on võimalik hästi juhtida, aga jäik materjal võib põhjustada kanna kokku surumise ja ebameeldivad survepunktid või kõõluse vigastuse/ülekoormuse.

gebioMized nõuanne:  ostes rattakinga vali selline king, mis kapseldab sinu kanna ilusasti, aga ära osta kinga, mis jätab su jalale muljumisjälgi.
 

  1. Jalgade tüübid ja kingade kinnitussüsteemid
Kui võtad arvesse ja võrdled erinevaid mudeleid, pööra tähelepanu ka nende erinevatele  kinnitusvõimalustele.
Kõrge võlviga jalal on märkimisväärne jalaselg, millele 1.kinnitusega king võib põhjustada valusaid muljumisjälgi .  Sellistele jalgadele võib soovitada mitme kinnitusega kingamudeleid, need hajutavad survet jalale.
Veel enam on soovitatav osta kingad, mille kinnitust saab kergelt reguleerida ka sõidu ajal.
 
Autorid: Michael Fuhrmeister & Daniel Schade
gebioMized (www.gebiomized.de)
Vahendab Extrom OÜ
 
Edu ja mõnusat rattahooaega!
 

Tootevalikud:
Nimetus Laoseis Hind